Patarimai

Ar žinojote kad…

🐬 Žuvys gyvena žemėje daugiau kaip 450 milijonų metų.

🐠 Pasaulyje priskaičiuojama daugiau kaip 25 000 žuvies rūšių.

🐬 Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad žuvys nejaučia skausmo.

🐬 Žuvys gali jausti įtampą ar stresą lygiai taip pat kaip žinduoliai ar paukščiai.

🐠 Karosas gali be deguonies išgyventi keletą dienų, o aplinkos temperatūrai pasiekus nulinę ribą – net kelis mėnesius;

Nuotraukos autorius – Marius Morkūnas Dizaineris

Atsakingas žuvies pasirinkimas

Nors žuvies vartojimas yra labai svarbus mūsų organizmui, bet nepamirškite jos rinktis atsakingai‼️Pateikiame jums 4 patarimus:

1️⃣ Venkite silpnai išsivysčiusių šalių produkcijos – silpniau ekonomiškai išsivysčiusiuose šalyse žuvininkystės sektorius būna prastai reglamentuotas, todėl susidaro tikimybė, kad ten išteklių būklė prasta. Taip pat čia įsikūrę žuvininkystės ūkiai dažnai stipriai teršia aplinką.

2️⃣ Pirkite didesnę žuvį ar filė išpjovą – taip busite užtikrinti, kad žuvis nebuvo sugauta per anksti ir spėjo išneršti – palikti palikuonių.

3️⃣ Rinkitės vietinių žuvų rūšis – perkant vietinius produktus yra tikimybė, kad žuvis bus šviežesnė bei kokybiškesnė.

4️⃣ Nepirkite retų žuvų bei giliavandenių – šios žuvys auga lėtai, taigi jų ištekliai yra jautrūs pergaudymui.

Imuniteto stirpinimas

Daugelis žmonių mano, kad omega-3 riebalų rūgtys skirtos gerinti širdies darbo ar smegenų veiklos palaikymą, o ne imuninei sistemai stiprinti. TAI NĖRA TIESA!
Omega-3 riebalų rūgštys gali reguliuoti imuninių ląstelių aktyvavimą ir taip sumažinti uždegimo rizikas, o jau išplitus uždegimui jį nuslopinti bei neleisti išplisti lėtiniam uždegimui.
Norint sustiprinti imuninę sistemą omega-3 riebalų rūgštimis, galite rinktis du variantus – valgyti žuvies patiekalus arba gerti žuvų taukus. Kurį variantą rinktumėtės jūs?

Baltijos jūroje sugaunamos sveikos, šviežios žuvies minkštimas ir uodegos ypatumai.

Šviežia žuvis turi tvirtą minkštimą, kuris nėra purus arba lengvai įdubiamas pirštu. Minkštimas neturėtų lengvai atsiskirti nuo kaulų. Uodega taip pat turi būti labai standi, o minkštimas taip pat labai tvirtas. Patikrinimui galima vadovautis piršto spustelėjimu ant išvalytos šviežios žuvies filė, jei mėsa atšoka į pradinę formą, ji yra šviežia. Jei piršto įspaudas lieka, filė greitai suges ir žuvis nėra šviežia.

Kaip taisyklingai atšildyti žuvį?

Natūralu, kad ne mažiau svarbu yra tai, kaip žuvis yra atšildoma. Nuo to priklauso ar žuvis išlaikys savo struktūra. Todėl geriausia žuvį atšildyti lėtai – taip žuvis nebus sausa. Geriausia žuvį atšildyti įdėjus į šaldytuvą. Jeigi visgi reikia greitesnio būdo, žuvį, kartu su visa plastikine pakuote, galima panardinti į šaltą vandenį ir išlaikyti jame apie valandą. Atkreipkite dėmesį, reikalinga, kad visa žuvis būtų panirusi – tai užtikrins tolygų žuvies atšilimą.

Žuvies valymas

Žuvies valymas nėra pats maloniausias procesas ruošiant žuvį, tačiau valymas yra būtinas, kuomet žuvis yra šviežia ir neišdorota. Daugelis žuvų turi žvynus, juos reikalinga pašalinti naudojantis peiliuku ar kitais specialiais prietaisais, braukiant priešinga žvynų kryptimi. Taip pat yra reikalinga pašalinti žuvies vidaus organus. Išvalius žuvį ją derėtų nuplauti po tekančiu vandeniu. Kuomet žuvis yra išvalyta tiek iš vidaus, tiek iš išorės, tuomet galima pradėti ruošti žuvies patiekalus. Svarbu higiena ir švara, taip galime išvengti nemalonių apsinuodijimų.

Kaip atrodo Baltijos jūroje šviežiai sugaunamos, sveikos žuvies žiaunos ?

Šviežios žuvies žvynai yra prigludę prie odos, neatsipalaidavę, nesukritę ir nesudžiūvę. Jie taip pat yra ryškūs, lengvai atspindi šviesą ir atrodo turintys metališką atspindį. plonos ir skaidrios gleivės turi dengti šviežios žuvies odą. Nesąžiningi žuvų turgaus pardavėjai kartais importuoja žuvį, pamirkytą konservantuose, vadinamu formalinu, kad atrodytų šviežesnė.
Šviežia žuvis sugaunama Baltijos jūroje neturėtų turėti jokių konservantų.

Jūroje sugaunamos šviežios žuvies kvapas

Šviežia žuvis nepasižymi jokiais įtartinais kvapais, šviežioje žuvyje neturėtumėte užuosti amoniako ar labai stipraus žuvies kvapo. Gyvų, šviežių žuvų virškinamajame trakte yra gausu fermentų. Naturalu, jog negyvoje žuvyje fermentai padeda bakterijoms prasiskverbti į skrandžio sienelę, dėl to žuvies mėsa pradeda gesti. Į amoniaką panašus kvapas arba stiprus žuvies kvapas rodo, kad žuvis nebėra šviežia. Ji yra sena arba sugedusi dėl netinkamų laikymo sąlygų. Todėl vertėtų atkreipti dėmesį į šviežios žuvies kvapą

Žuvies rūkymas

Žuvų rūkymas nuo senų laikų buvo neatsiejama kiekvienos jūreivystės kultūros dalis. Per tūkstančius metų džiovinant, sūdant ir rūkant žuvis, ši technika išsivystė taip, kad kadaise įprastas maistas tapo delikatesu.

Karštai rūkyti galima beveik bet kurioje grilinėje ar rūkykloje. Tai yra lengviau ir greičiau nei rūkyti šaltai, nes tam gali prireikti labiau specializuotos įrangos ir daug daugiau kantrybės. Sūrymui galima naudoti tiesiog druską ir vandenį. Sūrymui taip pat gali būti naudojami bet kokie prieskoniai.

Rūkymui tiks bet kokia žuvis. Tačiau riebesnė žuvis sugers daugiau dūmų skonio, todėl tokios žuvys kaip lašiša ir upėtakis puikiai tinka rūkyti. Galite naudoti visą žuvį ar jos dalis, tačiau filė su oda yra geriau nei kitos dalys.

Rūkymui tiks beveik bet kokios rūšies mediena, pavyzdžiui alksniai ar vaismedžiai.

Vieną receptų rasite skiltyje Patiekalai

Žuvies sūdymas

Sūdymas yra žuvies konservavimo būdas ir jis naudojamas daugelyje pasaulio šalių. Jis taip pat naudojamas žuvų pirminiam apdorojimui prieš apdorojant tokias technologijas kaip rūkymas, džiovinimas ir konservavimas.

Pagrindinė sūdymo funkcija yra pašalinti dalį vandens iš žuvies minkštimo ir iš dalies pakeisti druska. Sūdymas sumažina žuvų vandens aktyvumą. Taigi, tuomet sumažėja ir mikrobinė bei fermentinė veikla. Žuvies sūdymas yra biocheminis procesas, dėl kurio pasikeičia žuvų audinių cheminės ir fizikinės savybės.

Sūdymo proceso pabaiga yra tas momentas, kai visa žuvis pasiekia reikiamą druskingumą ir įgyja atitinkamą skonį, konsistenciją ir kvapą.