Žuvies kokybė

Žuvis – nepamainomai maistingas produktas, būtinas siekiant laikytis visavertės mitybos principų. Šiais laikais, kuomet žuvies pasiūla tokia didelė, svarbu gebėti atsirinkti ir atskirti šviežią, geros kokybės žuvį, nuo tokios, kurios geriau vengti. Norime pasidalinti patarimais, kaip tapti tikrais žuvies ekspertais ir visada išsirinkti pačios aukščiausios kokybės ir šviežiausią žuvį.


Šviežia žuvis

Šaltis

Žiema yra metas, kai gyva žuvis tampa pačios geriausios kokybės (nustoja maitintis ir žiemodami naudoja per vasarą sukauptas riebalų atsargas. Todėl prieš šventes karpio riebalų ir baltymų santykis tampa pats geriausias).

Vienas pagrindinių aspektų žuvies šviežumui yra šaltis. Žuvis, nuo momento, kuomet ji yra pagauta, iki kol pasiekia prekybvietes, o paskui pirkėją, turi būti išlaikoma šaltyje.

Šaltis garantuoja, kad žuvis išlieka šviežia, todėl pirkdami žuvį, butinai atkreipkite dėmesį kokiomis sąlygomis ji yra laikoma. Jei žuvis yra atitirpinta ar šviežia – ji turi būti laikoma prekystaliuose ant ledo. Jei perkate užšaldytą žuvį, pastaroji turėtų būti laikoma šaldikliuose, kurių temperatūra nėra aukštesnė nei -18° temperatūra.

Kvapas

Pats paprasčiausias būdas renkantis žuvį – pasikliauti mūsų juslėmis. Vienas pagrindinių rodiklių, išduodančių apie pašvinkusią žuvį yra jos kvapas. Natūralu, žuvis turi turėti sau būdingą kvapą, tačiau, jei žuvies kvapas yra nemalonus, ypatingai stiprus ar primena amoniaką, tai byloja apie naudojimui nebetinkamą žuvį.

Žuvies akys

Žuvies akys, jei tai nėra išdarinėta žuvis, yra dar viena vieta, kuria galima pasikliauti renkantis žuvį. Šviežios žuvies akys turėtų būti skaidrios, drėgnos, apvalios, neįdubusios. Jei taip nėra ir rinkdamiesi žuvį, pastebite, kad jos akys yra įdubusios, sudžiuvusios, tai byloja apie jau prasidėjusį gedimo procesą.

Žuvies žiaunos ir pelekai

Šviežios žuvies žiaunos turėtų nebūti praradusios savo natūralių savybių ar spalvų. Jei žuvies žiaunos atrodo papilkėjusios, pasidengusios gleivėmis, tai sufleruoja apie pradėjusią gesti žuvį. Tas pats būdinga ir pelekams – senos ar senai pagautos žuvies pelekai ir žvynai yra trapūs, lengvai iškrentantys, praradę naturalią drėgmę ir spalvą.

Termiškai neapdorota balta žuvis, tokia, kaip otas, menkė, turėtų būti permatoma ar balkšva, jei žuvis yra matinė, tai reiškia ji nebėra šviežia. Šviežia raudona žuvis, tokia, kaip tunas ar lašiša, yra sodrios raudonos spalvos, elastinga, įspaudus pirštu, turėtų nelikti įdaubų. Tai parodo, kad žuvies raumenys vis dar standūs.

Šaldyta žuvis

Išsirinkti šaldytą šviežią žuvį gali būti sudėtingiau nei šviežią, kadangi tokia žuvis beveik neturi kvapo ir yra padengta ne tik glazūra, bet ir yra pakuotėje.

Išvaizda

Šaldyta žuvis turėtų būti padengta vientisu plono ledo sluoksniu. Žuvies spalva turėtų būti vienoda – neturėti patamsėjimų ar pašviesėjimų. Tinkama žuvis turėtų neskleisti jokio kvapo arba jis turėtų būti vos juntamas.

Pakuotė

Visuomet atkreipkite dėmesį į pakuotę, jog ši nebūtų pažeista. Taip pat svarbu atsižvelgti į žuvies pakavimo datą, pagal tai galite nuspręsti ar žuvis pakuotėje neprabuvo per ilgai. Visada rinkitės vėlesnę pakavimo datą.

Žuvies atšildymas

Natūralu, kad ne mažiau svarbu yra tai, kaip žuvis yra atšildoma. Nuo to priklauso ar žuvis išlaikys savo struktūra. Todėl geriausia žuvį atšildyti lėtai – taip žuvis būs nesausa. Geriausia žuvį atšildyti įdėjus į šaldytuvą. Jeigi visgi reikia greitesnio būdo, žuvį, kartu su visa plastikine pakuote, galima panardinti į šaltą vandenį ir išlaikyti jame apie valandą. Atkreipkite dėmesį, kad visa žuvis būtų panirusi – tai užtikrins tolygų žuvies atšilimą.